Legendy / mity / patakies


Aby przejść do wybranego patakin, wybierz go z listy po prawej. :)

=======>>>>>>>

Mity

Historie, o któych tutaj piszemy są częścią tzw. Itan, tj. zbioru wszystkich historii, porzekadeł, mitów oraz innych składowych kultury Yorùbá. W niektórych przypadkach, Itan może być użyty dla przywołania historycznych faktów podcza dyskusji. :)

Filozofia Yorubá

Kultura Yorubá składa się z tradycyjnej/kulturowej filozofii, religii i ludowych bajek. Są one zawarte we wróżbach Ifa-Ife, znanych w Yorubáland i diasporze jako trzyczęściowa Księga Oświecenia.

Filozofia Yorubá jest świadkiem dwóch epok. Pierwsza epoka zawiera się w epoce tworzenia historii w kosmogonii i kosmologii. Jest to także epoka tworzenia się historii w filozofii przekazywanej ustnie w kulturze, w czasie której filozofem był Oduduwa, założyciel, Ten, który niesie światło (\"Bringer of Light\"), wybitny radiesteta/wróżbita. Wysunął teorię o światach widzialnych i niewidzialnych, by wspominieć kosmogonię, kosmologię i mitologicznych stworzenia w widzialnym i niewidzialnym świecie.

Druga epoka jest epoką filozofii metafizycznej. Ta rozpoczęła się w XIX wieku w warunkach akademickiej działlności dr Bishop Ajayi Crowther, pierwszego afrykańskiego biskupa anglikańskiego.

Pomimo, że religia jest często uważana za pierwszą w kulturze Yorubá, jednak właściwie jest to filozofia, myśl człowieka oraz rozumowanie ludzkiego umysłu, które faktycznie daje "zdolność" (ori) do tworzenia i praktykowania religii. Tak więc filozofia jest poprzednikiem dla religii.

Dzisiaj, akademicka i nieakademicka społeczność staje się coraz bardziej zainteresowana filozofią Yorubá, dlatego jest coraz więcej prowadzonych badań na jej temat. Pojawia się też coraz więcej książek zostały opartych na danej tradycji, a zarazem tłumaczące śladowo wybrane elementy. Pojawia się wciąż wiele badań wśród nie-afrykańskich myślicieli i politologów, skorych do pogłębiania i porzerzania swoich poglądów. Wiele osób zaczyna też "otwierać swoje drzwi" na inne kultury. :)

Jedną rzeczą wartą zapamiętania jest, że filozofia Yorubá to głównie filozofia narracyjna, objaśniająca i skierowana na poznanie przyczyn i natury rzeczy, wpływających na cielesny i duchowy wszechświat i jego "kondycję". Ludzie Yoruba częstują nas setkami filozoficznych aforyzmów i tradycji, wierząc, że każda wiedza, która rozszerza horyzonty ludzi i prezentuje pożywkę/strawę dla umysłu jest początkiem filozofii.

źródło:
en.wikipedia.org/wiki/Yoruba_people#Philosophy

Yoruba Legends (english) na books.google.pl
Patakies Yorubas (Los mitos, leyendas e historias o patakines Yorubas) na patakiyoruba.blogspot.com
Yoruba Legends na abelapublishing.com
Ares Cronida - Cuentos, mitos, lydos, mágia, mitos y más...
na arescronida.wordpress.comWarning: file_get_contents(http://www.youtube.com/watch?v=QjWO7MFu1y8): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 429 Too Many Requests in /home/platne/serwer32476/public_html/salseros.katowice.pl/functions/yt_actual.php on line 141Warning: file_get_contents(http://www.youtube.com/watch?v=EadDxMV81Uo): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 429 Too Many Requests in /home/platne/serwer32476/public_html/salseros.katowice.pl/functions/yt_actual.php on line 141