KS Spirala / Centrum Kultury Studenckiej Mrowisko Gliwice


aktualizacja z dn. 2016-04-20

ul. Pszczyńska 85
44-100 Gliwice

Początki

Spirala została otwarta 1 stycznia 1958 roku, jest jednym z najstarszych klubów studenckich w Polsce. Początkowo klub nosił nazwę ?Spirala ? Forum?, mieścił się na ulicy Strzody, naprzeciw zabytkowego budynku ?Czerwonej Chemii?. Od początku swojej działalności był ośrodkiem kulturalnego życia studenckiego, za co otrzymał nagrodę Najlepszego Klubu Studenckiego w Polsce. Działalność Klubu opierała się głównie na dostarczaniu piątkowo-sobotniej rozrywki, ku uciesze żaków Politechniki Śląskiej.

Samorząd "przejmuje" Spiralę

Po 1989 roku zmieniły się zasady funkcjonowania klubu, od tej pory artystyczną i kulturalną częścią działalności zajmował się Samorząd Studencki Politechniki Śląskiej, w osobie Kierownika oraz grupy roboczej składającej się ze studentów. Zmianie uległa również nazwa, od tej pory klub nazywał się Spirala. Organizowano coraz więcej cyklicznych imprez, wieczorków tanecznych oraz wydarzeń tematycznych. Rozbudowana została także działalność kulturalna, wśród gości koncertujących w KS Spirala wystąpili między innymi: Gang Olsena, Mezo, KSU, Cool Kids Of Death, Proletaryat, Pogodno, Dzioło, Akurat Happysad, Habakuk, Grabaż i Strachy Na Lachy, Natural Mistic oraz wielu innych. KS zainicjował również wieczorki teatralne, nawiązujące do czasów świetności Spirali.

Coś się kończy...

Sielanka ta skończyła się w kwietniu 2009 roku, kiedy to budynek mieszczący Spiralę oraz Kinoteatr X nie przeszedł kontroli technicznej, co zaowocowało zamknięciem klubu.

...i coś się zaczyna!

Teraz, po ponad dwóch latach zawieszenia, Klub Studencki Spirala powraca, w zupełnie nowej odsłonie. KS Spirala mieści się teraz w Centrum Kultury Studenckiej ?Mrowisko? przy ulicy Pszczyńskiej i jest największym klubem studenckim na Śląsku. Klub w swojej działalności będzie nawiązywać do kulturalnych imprez ze swojej historii, jednak planowane są również całkiem nowe, elektryzujące wydarzenia. Pieczę nad Spiralą ponownie będzie sprawowuje Samorząd Studencki Politechniki Śląskiej.

[źródło: www.spirala.gliwice.pl/index.php/historia.html ==> przejdź]

Kontakt:

Kierownik klubu: Monika Karoń
email: kluby.studenckie@gmail.com
tel.: 797 904 480
pn-pt od 17:00 do 4:00

www.spirala.gliwice.pl ==> przejdź