Iyami Oshooronga


Iyami Oshooronga
Iyami Oshooronga Iyami Oshooronga

Iyami Oshooronga - jest królową kultu czarów. Jej wyznawcy są czarownicami i czarownikami, którzy mogą być biali, czerwoni lub czarni, mogą być dobrzy, źli lub niesprawiedliwi. Wspólnie tworzą kult czarów i są znani jako Ajogún o Ajonjún dygnitariusze nocy, Ancianos (starsi) nocy. Byli też nazwani Aje Awon Iyami (z matki) lub Eniyan lub Eyele, gdy pojawiają się w postaci ptaków. W regionie Beninu nazywani są Iyámi Oshooronga jako Oghhudian "ni yason" lub Iquenromo.

Uważa się, że jest to świat Oloddumare, że Stwórca świata jest dobry i że chce człowiek mieć to co najlepsze z życia, w związku z tym, jeśli istnieją oczywiste elementy zła, muszą istnieć także niektóre czynniki odpowiedzialne za to naruszenia prawidłowego i jednolitego przepływu życia. Tak więc czary mają wyjaśnić przyczynę nieszczęść. Gdy pojawiają się niepokoje społeczne i napięcie w życiu domowym, a także gdy coś nie idzie zgodnie z planem, gdy pojawiają się choroby, niepłodność, depresja lub nieszczęście, straszne wypadki, lub przedwczesna śmierć, porażki firm, na studiach i w innych działaniach, Afrykanie obwiniają czary. Tak więc problemy, które w innym przypadku byłyby trudne do wyjaśnienia, są w prosty sposób uzasadniane.

Yorubás mają przekonanie, że czarownice mają jakieś ptaki, które wydają charakterystyczny pisk, kiedy lecą w środku nocy w drodze do Ajo (miejsce spotkań). Starsi, którzy znajdują się poza domem, czy ci, którzy czuwają nadal wewnątrz nich, zazwyczaj kierują ptaka mówiąc: A kiioso pe ki ode orisa o ma de, bi ko ba ti de wara eni, ¡Onaire o! ("Uno no puede decretar que las cazadoras de Orishas (las divinidades) no cacen, siempre que ellas no cacen a nuestro vecino cercano, ¡buen viaje!").

To jest forma modlitwy czarownic, aby nie zesłać żadnej krzywdy na "petenta". Pokazuje również, że ludzie wierzą, że czarownice są strasznymi istotami i są źródłem strachu dla ludzi. Jako myśliwi wyruszający na wyprawy, czarownice udają się z misją poszukiwania istot ludzkich, które mogą zniszczyć, tak mówią...

źródło tłumaczenia:
ileyoruba.blogspot.com więcej tamże => przejdź

Iyami Oshooronga na cubayoruba.blogspot.com => przejdź
Iyami Oshooronga na arescronida.wordpress.com => przejdź