Kizomba


Kizomba - to gatunek muzyki oraz styl tańca, który narodził się w Angoli około 1989-1999 roku z wpływami z innych krajów portugalskojęzycznych krajów. Jest znana z powolnego, "uporczywego", nieco szorstkiego, acz zmysłowego rytmu; uważana jest za połączenie semby (prekursora samby / Brazylia) wraz z muzyką Zouk z Karaibów Francuskich. Chociaż urodził się w Angoli, jako gatunek muzyczny kizomba i taniec, który mu towarzyszy, rozwinął się i jest jednym z najbardziej popularnych stylów tańca i muzyki w niemal wszystkich portugalskojęzycznych państwach Afryki, takich jak Gwinea Bissau, Republika Zielonego Przylądka, Mozambik, Wyspy Świętego Tomasza, Kongo Brazzaville, Benguela, itp. Zrodziło to style charakterystycznych dla niektórych rejonów geograficznych, zarówno pod względem muzyki jak i tańca. Bądź jednak ostrożny z jednym ważnym szczególe: duża część muzyki w godzinach wieczornych będzie określana jako "kizomba", aczkolwiek może to być równie dobrze brazylijski zouk. Wówczas zastosowanie portugalskiego określenia może nie być wystarczające i można użyć przymiotnika "kizomba", ale wyłącznie w odniesieniu do geograficznego pochodzenia utworu. W Portugalii słowo "kizomba" służy do określenia każdego rodzaju muzyki pochodzącego z zouk, nawet jeśli nie pochodził z Angoli.

Widać też w niej wpływy z innych portugalskojęzyczno-afrykańskich krajów. Kizomba jest obecnie bardzo popularna zarówno w samej Portugalii jak i w tych włąśnie krajach. Ponadto, termin "kizomba" zawiera muzykę taneczną kizomba wykonywaną również w Angoli. Z grubsza rzecz ujmując to rodzaj tańca określi nam wzór gatunku muzycznego. Piosenki kizomby śpiewa się w głównie języku portugalskim lub kreolsko-portugalskim. Kizomba jest dość często uważana za rodzaj muzyki portugalskiej nie tylko ze względu na język ale i jej popularność wśród portugalczyków. Kizomba jako taniec i muzyka, zaczął w ostatnich latach napływać do Europy (począwszy od Portugalii). Styl ten jednak jako taniec praktykowany jest czasem bardzo daleko od stylu z Angoli, w tym Semba. Zjawisko to można wytłumaczyć faktem, że znaczna część europejskich instruktorów lekarzy z historii salsy i innych tańców łaciny używa zupełnie innych gestów i całkiem inaczej interpretuje jej dźwięki.

Jest to gatunek muzyczny raczej delikatnej nuty, o charakterze romantycznego uniesienia, rozmarzenia, które przeplata się z afrykańskim rytmem. W samym tańcu prostota bazowych kroków przeplata się z bogactwem tradycji tańców, z których się wywodzi, a także ich możliwych kombinacji. Styl tańca kizomba jest również znany ze swojej znacznej zmysłowości. Kizombę doskonale tańczy się w bliskim trzymaniu partnerów, w prowadzeniu przypominającym nieco tango. Tańczy się płynnie i powoli, lecz niezbyt przeciągle, w zmysłowy, delikatny sposób. Tułów jest dość stabilny, a jednocześnie elastyczny. Wymagana jest za to energiczność i większy stopień elastyczności w kolanach i dolnych częściach tułowia z uwagi na częste ugięcia tancerzy w dół i w górę, w sposób przypominający policjanta Music-Hall ("music-hall policeman"). Ogólnie rzecz biorąc, przestrzeń, w której para przemieszcza się jest zredukowana do absolutnego minimum, a ruchy, choć wykonywane, zostały znacznie zekonomizowane. Jednak styl Semba, odpowiadający muzyce Semba, upoważnia i charakteryzuje się szybszym przemieszczaniem się i większą energią, a zarazem całość w uroczystej pozie. Poza przepiękną muzyką i wyjątkowym urokiem samego tańca warto także zwrócić uwagę na jego funkcję użytkową - podstawowe kroki, niektóre figury oraz elementy prowadzenia charakterystyczne dla Kizomby można z powodzeniem wykorzystywać przy innych rodzajach muzyki.

Wpływ angolskiej kizomby jest odczuwalny w najbardziej portugalskich częściach Afryki, ale także w Portugalii (głównie w Lizbonie i okoliczne przedmieściach, takich jak Amadora czy Almada), gdzie mają swoje siedziby kluby społeczności imigrantów skupiających się na odnowionym stylu gatunku kizomba. Kizomba jest obecnie dość popularne wśród białych ludzi, którzy przychodzą do tych klubów, których liczba wciąż wzrasta. W Angoli większości klubów jest umiejscowiona w Luandzie.

Kizomba dzieli się zasadniczo na kilka odmian stylu tanecznego:

  • passada semba - styl klasyczny, sensu stricte oraz ogólne określenie na kizombę w obrębie Wysp Zielonego Przylądka (gdzie termin "kizomba" w zasadzie nie funkcjonuje w języku użytkowym)
  • quadrinha (quadradinha) - w odniesieniu bardziej do stylu tańca niż muzyki
  • tarraxinha - odmiana zarówno w muzyce, jak również specyficzny ruch taneczny
  • cabo love - odmiana "stricte" muzyczna
  • guetto tarraxa - podobnie odmiana muzyczna
  • ghetto zouk

Passada tańczy się zmysłowo, tańcząsca para bardzo ściśle ze sobą współpracuje. Styl tańca od czasu passada semba znacznie ewoluował.

W gronie znanych muzyków kizomby należy wymienić: Don Kikas, Caló Pascoal i Irmaos Verdades oraz wielu innych, jednak prawdopodobnie najbardziej znanym artystą Angoli jest Bonga, który w latach 1970 i 1980 znacznie pomógł spopularyzować styl zarówno w Angoli jak i Portugalii. Paulinha jest również jednym z najbardziej znanych tłumaczy Angoli.

Kizomba Wysp Świętego Tomasza i Książęcej jest bardzo podobny do Angoli, Juka i wykonawców znanych slajdów Haylton.

Kizomba z Wysp Świętego Tomasza i Książęcej ("Saotomean") jest bardzo podobna do angolskiej. Najbardziej zauważalnym artystą wśród Saotomeans jest Juka, ale jest on także jednym z najbardziej znanych wykonawców tego gatunku w ogóle. Popularni są też Haylton Dias.

Odmiana kizomby Capeverdean nazywa się pasada, kola-zouk, zouk-love-love lub cabo-love. Jest dość odmienna od kizomby angolskiej ze względu na używany język (często capeverdean creole zamiast portugalskiego). Nieco bardziej romantyczną kizombą Capeverdean jest jej podgatunek o nazwie cabo-love. Pomimo wszystkich tych odmian każda znich jest często zwana po prostu "kizomba" przez społeczeństwo.

Kizomba z Republiki Zielonego Przylądka Angoli różni się wykorzystaniem języka kreolskiego zamiast portugalskiego, jej muzyka jest dużo wolniejsza, bardziej harmonijna i romantyczna. Znanymi wykonawcami są: Mika Mendes, Suzanna Lubrano, Gil Semedo, Philipe Monteiro, Gama i Do Semedo, wielu z nich mieszka w Portugalii, Francji i Holandii. Suzanna Lubrano jest jedną z naciekawszych pośród wykonawcczyń Republiki Zielonego Przylądka i uznana w 2003 r. za najlepszą wykonawczynię Afryki. Spośród pozostałych znanych wykonawców Cape verdeans wymienić można: Gil Semedo, Philip Monteiro, Gama i Tó Semedo. Znani Capeverdeańscy śpiewacy emigrant tej tradycji mieszkają też w Portugalii i Holandii.

Kompilacja Nha África - Paixao e Ritmo (mix portugalski i portugalsko-kreolski dla "My Africa, Passion and Rhythm"), który ukazał się w Portugalii w 2005 r., jest pełną sukcesów kolekcją romantycznych piosenek kizomby angolskiej i Republiki Zielonego Przylądka. Inną uznaną produkcją jest wydania Lusodance.

źródła:
pl.wikipedia.org/wiki/Kizomba; więcej => przejdź
en.wikipedia.org/wiki/Kizomba; więcej => przejdź
fr.wikipedia.org/wiki/Kizomba; więcej => przejdź
de.wikipedia.org/wiki/Kizomba; więcej => przejdź

Kizomba na m.interia.pl
artyści kizombowi na lastfm.pl
Muzyka Angoli na en.wikipedia.org

PAKITO & ELISA - KizombaMoves of New Style Kizomba Moun & Karole Dance @ SonLatino.de Lumix GH4 4K CineHWS 2015. Albir & Nina. TarraxinhaVersuS dancing Evo-Kizomba (First Urban-Kiz Dance Ever) 2013 | Stony feat. VersuS - Minha TarraXaKWENDA LIMA AU KIZOMBA SWIMING FESTIVAL 2011KIZOMBA TOP MOVES AND STEPS- By Lisa & Mandela(OFFICIAL VIDEO) Don Kikas - EM CHAMASJoana MACHADO and Avelino CHANTRE: show in SENSUAL DANCE FESTIVAL Madrid, 2013 (Spain)KIZOMBA TOP MOVES AND STEPS- By Lisa & Mandela(OFFICIAL VIDEO) Don Kikas - EM CHAMASMAYNA Ft. Debora Ghira "Tell Me" (dj Lucky- Kizomba remix)Kizomba Isabelle and Felicien *Asty - Curti ma mi*Sara Lopez & Albir Rojas - Kizomba PerformanceAn'So & Nima - Cubango Connexion Toulouse - Tempo Latino 2013Edoardo e Denise, di Kizomba Milano: new performance!Enah & IsaBelle Chris Brown - Open road (I love her) kizombakizomba harmonieShow Kizomba & Semba d'Isabelle et Félicien - United Kiz Toulouse 2012Mafalda - Tarraxinha ladies' styling demoGeldys y Mulato MC - Eres Mi Sabanaséquence Kizomba @ Cergy Salsa Congrès 2011BEST KIZOMBA dance 2012Show Spectacle Kizomba 2013 Mamady, Amandine, Mams, Bella, Eden, Alizée 07/07/2013Albir & Sara - KizombaAlbir Sara Kizomba Demo @GK2Cap Kizomba - Ruddy & Vie @ SensualDance '12Albir Rojas (Kizomba) and Judith (Bachata) - Bachaturo 2013 - Śląska Szkoła TańcaZouK & Kizomba Mix Part 1Albir & Sara - KizombaTONY PIRATA & ARANCHA, show in FEELING KIZOMBA weekend in Madrid 2011.Brendan Ncube and George,demo of tonights Kizomba lesson@Baracoa Leeds 22Nov,2012.wmvKIZOMBA TWINS² - Dominik & Paulina - Wroclaw 17.03.12 PART1Kizomba De Roda - A New Concept By Studio Afro Latino In London!Kizomba Georges & Laura yeux bandésKizomba Ola & MarashMONTUNO AYE KIZOMBAKizomba performance @ the 2009 Sexy & Sensual Latin dance festivalKizomba DK performance @ 2 Sexy and 2 Sensual Latin FestivalKizombaDK show @ 2nd Int. Bachata FestivalWarsaw Salsa Festival 2013 - KIZOMBA - Marash & Ania (Music)AbakuáAbazadoAfroAfro cha chaAfro houseAfro-Cuban JazzAnimacjeAraráAzontoBachataBachatangoBailes populares cubanosBembéBokwaBoleroBombaBoogalooBoogie WoogieBossa novaBreakdanceBuey CansadoBullerengueBurritoC-WalkCaipiraCalypsoCanzonCarimbóCarnavalCarnaval de BarranquillaCha-cha-cháCha Cha Lokua FunCha ondaChalupaChampetaChandéChangüíCharangaCharlestonChengueChill OutChoqueComparsaCongaCongoContradanzaCoupé décaléCriollaCriollaCubatonCumbiaCurrulaoDanzaDanzoneteDanzónDecimaDengueDespeloteDiscoFoxDub StepEl Tamborito (Panamá)FandangoFlamencoFootwork calenoForróFoxFree StepFujiFunanaGaitaGarabatoGuajiraGuarachaGuarapachangaGuarapachangaHip-HopImprowizacja kontaktowaIzolacjeJala JalaJazzJoropoKizombaKompaKuduroKwassa kwassaLa Tumba FrancesaLambadaLatin hustleLindy HopLockingLoungeMakutaMalembeMamboMapaléMarineraMarrabentaMbalakhMerecumbéMerengueMiami Style SalsaMozambiqueNdomboloNengonOrishaPacà-pacàPachangaPaloPaseoPaso doblePasos Libres CalenosPatrioticasPerreoPilónPlenaPoppingPorroPregónPuntoPuyaQuebraditaRancheraReggaetónRucu rucuRueda de CasinoRumba columbiaRumba cubanaRumba guaguancóRumba towarzyskaRumba yambúSabarSalsaSalsa CalénaSalsa ConcienteSalsa Crossbody (XBL)Salsa Cumbia StyleSalsa guaguancóSalsa kubańska / CasinoSalsa Los Angeles (on1)Salsa MillenniumSalsa New York (mambo on2)Salsa palladium mamboSalsa portorykańskaSalsa social / Social dancingSalsa sueltaSalsa z kiloma partnerkamiSalsatónSalsonSamba brazylijskaSamba de gafieiraSamba de RodaSamba towarzyskaSandunga (Sandunguera)SanteríaSembaSonSongoSoukousSwingTabataTangoTango argentyńskieTaniec towarzyskiTaniec współczesny (Contemporary dance)TecktonikTimbaTropicalTwerkUrban / Street DanceVacilónVallenatoWest Coast Swing (WCS)WineYorubaYukaZoukZouk LambadaZumba