Reggaetón


Reggaetón - gatunek muzyczny pochodzący z Portoryko, popularny w Ameryce Łacińskiej, a także coraz bardziej w USA i Europie od połowy lat 90. Wywodzi się z dancehallu i łączy z nim elementy muzyki hip-hop i latynoamerykańskiej. Jednocześnie o ile w hip-hopie i rapie, dźwięk stanowi tło do słów, w reggaetonie jest równie ważny co tekst. Elementem charakterystycznym reggaetonu jest syntezowany perkusyjny rytm, zwany Dem Bow, od utworu Shabba Ranks o tym samym tytule. Utwory śpiewane lub rapowane są zwykle po hiszpańsku. Do muzyki tej na dyskotekach zwykle tańczy się perreo, tj. podobnie jak grinding w hip-hop, house, czy dancehall.

Przykładowymi wykonawcami reggaetón są: Hector el Father, który w duecie z Tito w połowie lat 90 rozpowszechnił ten właśnie gatunek muzyczny co otworzyło drogę innym artystom takim jak: William Omar Landrón (Don Omar) i Daddy Yankee, Wisin & Yandel, Julio Voltio, Calle 13 (Trzynasta Ulica), Zion y Lenox, Tito "El Bambino", Ivy Queen, Franco el Gorilla, Nicky Jam, La Factoría i wiele innych.

W Polsce obecnie imprezy Reggaeton organizowane są w Sosnowcu, Katowicach, Poznaniu, Krakowie, Warszawie i Szczecinie scena Reggaeton i Malianteo. Gatunek jest reprezentowany przez Sarin, Skillz Superestrella, Lukasyno oraz La Familia Reggaeton.

W 2007 roku cztery dziewczyny: Marta Goncalves, Acilyz Katell Caro Fontalvo, Klaudia Orłowska i Angelica Elisa Zaremba Luengas, utworzyły w Warszawie pierwszą formację taneczną reggaetonu - "Labios del Fuego".

[źródło: pl.wikipedia.org =>> przejdź]

więcej na: reggaetonline.net =>> przejdź
artyści reggaeton'owi na lastfm.pl =>> przejdź
elgenero.com - stronka z muzyką reggaetonową :)
Lista artystów reggaetonu na en.wikipedia.org
Reggaeton - grupa na lastfm.pl
Encyklopedia reggaetonu na reggaeton.com.ua

Reggaeton: El TemblequeDaddy Yankee - Shaky Shaky - Coreografia (Panamá)ReggaetonHavana en Belgrado 2011 - Reggaeton - FredyclanLa Matadora de Cuba - ReggaetonCubano Redux