Zouk


Zouk - jest stylem rytmicznej muzyki pochodzącej z wysp Guadeloupe, Martinique, Haiti and francsukiej Guiana w Południowej Ameryce. W lokalnym języku francuskim z angielskimi wpływami "zouk" oznacza "impreza" lub "festiwal". W Afryce, jest popularny w krajach franko- i luzofońskich. W Europie jest szczególnie znzny we Francji i Holandii, a także w Północnej Ameryce w Kanadyjskiej prowincji Quebec. Zouk jako styl muzyczny wyklarował się w roku 1980, z połaczenia stylów compass, balakadri, bal granmoun, mazurka i biguine oraz francuskiego i amerykańskiego popu, kadans, gwo ka oraz innych.

Zouk jest formą bardzo sensualną, zmysłową, wymagającą ogromnej świadomości i giętkości ciała. Taniec ten to przede wszystkim ruchy bioder oraz ramion zsynchronizowane w parze. To płynność ruchów rąk, ramion i nóg, a w szczególności zmysłowe krążenia głowy oraz liczne "head flicks" typowe dla partnerki.

Zouk jako styl tańca dzieli się na kilka odmian: Zouk Love, Brasilian zouk i Lambazouk, Cape Verdean Cola-Zouk, SoulZouk, Neozouk, Lyrical Zouk.

Zouk-love jest odmianą stylu zouk, gdzie muzyka jest wolniejsza i bardziej dramatyczna. Zouk-love wywodzi swoje pierwotne, wolniejsze tempo z kadencji śpiewanek przez Ophelia Marie of Dominica. Kizomba z Angoli i Cola-zouk z Cape Verde są także pochodne od zouk, brzmią podobnie, z drobnymi różnicami.

Znanymi wykonawcami zouk-love są wschodnio-francuscy wykonawcy, tacy jak Patrick Saint-Eloi - prekursor zouk-love, Edith Lefel, Nichols, Harry Diboula,czy tacy artyści Haiti jak Ayenn, Alan Cavé i Daan Junior. Holendrzy wzorujący się na Suzanna Lubrano i Gil Semedo, jak również afrykańscy artyści: Philipe Monteiro e uma dança chata.

Tłumaczenie m.in. z en.wikipedia.org/wiki/Zouk ==> przejdź

artyści zouk na lastfm.pl ==> przejdź
Zouk-love na en.wikipedia.org ==> przejdź
Zouk-Lambada na en.wikipedia.org ==> przejdź
Małe studium o zouk-u na facebook.com ==> przejdź
antilles-mizik.com ==> przejdź

International Zouk Flash Mob (IZFM) 2014 : Promo VideoMarc and Kiri - Excusas a LolaMarc + Ka-Yanne - Improv Contemporary ZoukLeonardo & Becky Neves, show at Helsinki Zouk Festival 2014 [HD]Karla + Rodrigo "You and Me Performance" @ Fall For Zouk NYC 2014WILLIAM TEIXEIRA & PALOMA ALVES zouk demo after class